Cerebralna paraliza je neurološki poremećaj koji utiče na motoričke funkcije, koordinaciju pokreta i održavanje ravnoteže. Nastaje kao posledica oštećenja mozga pre ili neposredno nakon rođenja.
Cerebralna paraliza i njeni simptomi:
SVI SIMPTOMI CEREBRALNE PARALIZE:
- Problemi sa koordinacijom i ravnotežom – Osobe sa cerebralnom paralizom imaju poteškoće sa hodanjem i održavanjem ravnoteže.
- Spazam mišića i ukočenost – Spastična cerebralna paraliza izaziva povećanu napetost mišića, što dovodi do grčeva i otežanog kretanja.
- Ataksični pokreti – Neki pacijenti imaju i nekoordinisane pokrete, koji se nazivaju ataksija.
- Problemi sa govorom – Zbog poteškoća u kontroli mišića lica, neki pacijenti mogu imati poteškoće sa govorom i gutanjem.
- Preterani ili abnormalni refleksi.
- Slaba koordinacija ili nikakva.
- Loše motoričke sposobnosti kod pacijenta.
- Drhtanje ili tresenje.
- Grčenje mišića prilikom pokreta.
- Korišćenje jedne strane prilikom hodanja.
- Hodanja samo na prstima, naginjanja tokom hodanja, prelaska kolena poput makaza.
- Problemi sa hvatanjem predmeta.
Koji su uzroci nastanka cerebralne paralize ?
Cerebralna paraliza nastaje usled oštećenja mozga tokom rane faze razvoja a uzroci uključuju:
- Oštećenja mozga pre rođenja – Ovo je najčešći uzrok cerebralne paralize, a može nastati zbog infekcija majke tokom trudnoće, problema sa dotokom kiseonika do mozga ili genetskih abnormalnosti.
- Komplikacije tokom porođaja – Oštećenja mozga mogu se javiti zbog nedostatka kiseonika tokom porođaja ili zbog komplikacija kao što je dugotrajan ili traumatičan porođaj.
- Povrede mozga nakon rođenja – Trauma glave, infekcije mozga poput meningitisa ili encefalitisa, ili ozbiljna žutica kod novorođenčeta mogu izazvati cerebralnu paralizu.
Ovo su vrste cerebralne paralize !
Postoje različiti tipovi cerebralne paralize uključujući spastičnu, ataksičnu i diskinetičnu. Tretmani se fokusiraju na rehabilitaciju, fizioterapiju, vežbe koje mogu pomoći u unapređenju kvaliteta života.
- Spastična cerebralna paraliza – Najčešći oblik uzrokuje ukočenost mišića i poteškoće u kretanju.
- Diskinetička cerebralna paraliza – Uzrokuje nevoljne pokrete i probleme sa kontrolom mišića, posebno u rukama i nogama.
- Ataksična cerebralna paraliza – Javlja se kroz probleme sa ravnotežom i koordinacijom.
Iako ne postoji lek za cerebralnu paralizu, različiti tretmani mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta života. Cilj tretmana je da se smanje simptomi, poboljša mobilnost i omogući što veća samostalnost.
Lečenje cerebralne paralize.
Fizioterapija – Jedan od najvažnijih tretmana za cerebralnu paralizu. Fizioterapija pomaže u jačanju mišića, poboljšanju pokretljivosti i održavanju fleksibilnosti.
Radna terapija – Ova vrsta terapije pomaže osobama sa cerebralnom paralizom da razviju veštine neophodne za svakodnevne aktivnosti, poput oblačenja, hranjenja i korišćenja pomagala.
Govor i jezička terapija – Kod osoba koje imaju poteškoće sa govorom, ova terapija može poboljšati sposobnost komunikacije.
Lekovi – Lekovi mogu pomoći u kontroli grčeva mišića, smanjenju bolova i poboljšanju mobilnosti.
Ortopedska pomagala – Korišćenje ortopedskih pomagala, specijalnih kolica ili štapova može značajno olakšati kretanje.
Hirurgija – U određenim slučajevima, operacija može biti neophodna kako bi se ispravili deformiteti zglobova ili smanjila ukočenost mišića.
Kako cerebralna paraliza utiče na život?
Život sa cerebralnom paralizom može biti izazovan, ali uz adekvatan tretman i podršku, mnogi ljudi sa cerebralnom paralizom vode ispunjene živote. Ključ je primena pravih terapija koje će omogućiti osobi da postigne maksimalan nivo funkcionalnosti.
Podrška za porodice.
Prava na pomagala koja vam pripadaju preko linka ispod.
Instagram KARL-DIETZ.RS