Vežbe za hodanje sa protezom

 Vežbe za hodanje sa protezom je ključna uloga u pripremi za hodanje sa protezom. Fizička aktivnost i pravilna obuka mogu biti presudni za vraćanje pokretljivosti. Bez obzira na to da li ste tek dobili svoju protezu ili već imate iskustva u hodanju sa njom, određene vežbe mogu vam pomoći da izgradite i održite snagu mišića i stabilnost.

Ove vežbe su osmišljene kako bi vam pomogle da ojačate mišiće i prilagodite se hodanju sa protezom, što će vam omogućiti da razvijete pravilnu tehniku hodanja.

U početku, preporučuje se da ih izvodite uz nadzor fizioterapeuta, kako biste osigurali pravilno izvođenje pokreta. Neki ljudi osećaju blagu nelagodnost u mišićima tokom vežbanja, što je normalno, ali ako primetite jake bolove, obavezno se posavetujte sa svojim terapeutom ili medicinskim timom. Ove vežbe su samo smernice i možda neće biti pogodne za sve – uvek sledite preporuke stručnjaka koji brinu o vašem oporavku.

Kada savladate pravilnu tehniku, vežbe možete izvoditi samostalno. Važno je da napredujete postepeno i ne forsirate telo više nego što može da izdrži.

Vežbe za hodanje sa protezom za osobe sa amputacijom iznad kolena

Osoba sa protezom iznad kolena izvodi vežbe za jačanje mišića i poboljšanje balansa.
  1. Bočno pomeranje karlice – Stanite uspravno sa stopalima razmaknutim oko 10 cm. Lagano prebacujte težinu sa jedne strane na drugu i osluškujte kako se balans pomera.
  2. Penjanje na stepenik – Postepeno prebacite težinu na protezu, gurnite preostali deo noge u ležište i postavite zdravo stopalo na stepenik. Osetite kako se puna težina oslanja na protezno koleno i koristite mišiće kuka za stabilizaciju.
  3. Korak napred – Zakoračite zdravom nogom napred dok aktivno prebacujete težinu na proteznu stranu. Obratite pažnju na ravnotežu dok se krećete napred i nazad.
  4. Hodanje – Vežbajte hodanje dok terapeut blago drži karlicu sa strane proteze, čime povećava otpor i podstiče bolji zamah pri svakom koraku. Ova tehnika pomaže u razvoju dužeg i prirodnijeg koraka.
  5. Kretanje u obliku broja 8 i okreti – Postavite male čunjeve ili oznake na pod i hodajte između njih u obliku osmice. Fokusirajte se na pravilan pokret proteznog stopala i fleksiju proteznog kolena.
  6. Hodanje uz pomoć štapova – Korišćenje štapova pomaže u poboljšanju rotacije trupa i balansa. Fokusirajte se na ravnomerno opterećenje proteze i pravilan prenos težine tokom svakog koraka.
  7. Sedenje – Blago pomerite protezno stopalo napred, zatim oslonite težinu na protezno koleno dok ga polako savijate. Osetićete otpor koji vam pomaže da se kontrolisano spustite. (Stepen otpora zavisi od vrste proteznog kolena koje koristite – mikroprocesorsko ili mehaničko. Pre izvođenja ove vežbe, posavetujte se sa svojim protetičarem.)
  8. Silazak niz stepenice – Držite se za rukohvat i postavite zadnju polovinu proteznog stopala na ivicu stepenika. Postepeno prebacujte težinu na protezu i blago pomerajte karlicu napred kako biste kontrolisano prešli na sledeći stepenik.

Silazak niz rampu ili nagib – Držeći se za rukohvat, pravite sitne i ujednačene korake. Ravnomerno raspoređivanje težine na protezno koleno omogućava vam sigurno i kontrolisano spuštanje

Vežbe za osobe sa protezom ispod kolena

Osoba sa protezom ispod kolena izvodi vežbe za jačanje mišića, stabilnost i poboljšanje pokretljivosti.
  1. Stajanje – Stanite uspravno i ravnomerno rasporedite težinu između protezne i zdrave strane. Koristite ogledalo kako biste pratili držanje tela.
  2. Bočni pokreti – Postepeno prebacujte težinu na proteznu stranu, kontrahujući mišiće kuka i preostalog dela noge. Zatim se polako vratite na zdravu stranu i ponovite pokret.
  3. Pomicanje napred-nazad – Ravnomerno rasporedite težinu, zatim se polako nagnite napred, oslanjajući se na protezno stopalo, a potom se lagano vratite unazad.
  4. Balansiranje – Za dodatni izazov, pokušajte da stojite na balans tabli. Oprezno se popnite i siđite s nje.
  5. Koračanje po označenim tačkama – Postavite tri tačke na pod koje označavaju mali, srednji i veliki korak. Fokusirajte se na održavanje ravnoteže dok se krećete napred i nazad.
  6. Penjanje na stepenik – Postepeno prebacite težinu na proteznu stranu, gurnite preostali deo noge u ležište i podignite zdravu nogu na stepenik. Održavajte pravilan položaj karlice bez okretanja.
  7. Pokreti teniskom lopticom – Prebacite težinu na proteznu stranu, stegnite preostali deo noge u ležištu i postavite tenisku lopticu ispod stopala zdrave noge. Pravite male kružne pokrete i potom brze pokrete u različitim pravcima.
  8. Vežbe sa elastičnom trakom – Osigurajte traku za protezno stopalo, a drugi kraj vežite za stabilan predmet. Polako pomerajte protezu u stranu, kontrolišući pravac pokreta.
  9. Prelaženje prepreka – Postavite plastične čaše ili druge oznake na pod i hodajte preko njih, podižući koleno do visine kuka pri svakom koraku.

Dodatne vežbe – Isprobajte hodanje bočno dok ukrštate proteznu nogu preko zdrave, kao i obrnuto. Druge opcije uključuju hodanje u stranu, hodanje unazad, hodanje po zamišljenoj liniji i pravljenje velikih koraka.

Posetite nas na društvenim mrežama Karl-Dietz

Subscription Form

Ko smo mi

Naša misija je da koristimo najsavremeniju tehnologiju za proizvodnju širokog spektra protetičkih pomagala najvišeg kvaliteta i da osiguramo da “Živeti život bez ograničenja” bude i moto i stvarnost za sve naše pacijente.
 

Blog

  • All Post
  • Blogovi

© 2023 Created Karl Dietz

Scroll to Top